Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platy v českém školství? Horší než se mohou zdát...

17. 05. 2016 8:00:00
České školství se bezesporu potýká s mnoha problémy. Povolání učitele zcela ztratilo prestiž a téměř dvě třetiny uchazečů o pedagogické vzdělání nechtějí učit[1]. Na vině je z velké části demotivující finanční ohodnocení...

Na webovém portále Česká škola je k dispozici materiál Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR „Zaměstnanci a mzdové prostředky za 1. – 4. čtvrtletí 2015“[2], ze kterého můžeme získat ucelenou představu o platových podmínkách v českém školství. Vyplývá z něj, že srovnáme-li průměrnou měsíční mzdu či plat ve školství (25 734 Kč) s průměrnou mzdou v nepodnikatelské sféře, zjistíme, že pracovníci ve školství se pohybovali na 89,3 % této průměrné mzdy.

Ve školství však nepracují pouze učitelé – ti na tom jsou o něco lépe: pohybují se na 109,6 % v případě učitelů středních škol, 107,2 % u učitelů základních škol, ale jen 89,7 % v případě učitelů mateřských škol. Lépe jsou na tom vyšší odborné školy se 114,7 %. Nejlépe jsou na tom pak akademičtí pracovníci veřejných vysokých škol, kteří dosahují na 167,1 % celorepublikového průměru mzdy v nepodnikatelské sféře.

Z těchto čísel by se mohlo zdát, že na tom naši učitelé nejsou nijak špatně – přece jen se pohybují někde kolem průměrné mzdy – ale zdání klame...

Ano, učitelé dosahují nadprůměrné mzdy, ale zdaleka nedosahují na mzdy odpovídající jejich kvalifikaci – podíváme-li se na platy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků v nepodnikatelské sféře celkem, zjistíme, že ty v roce 2015 dosahovaly v mediánu 30 999 Kč, v průměru pak dokonce 35 960 Kč[3]. Ve světle těchto čísel je již patrné, že ohodnocení českých učitelů není odpovídající – a to nejen z hlediska společenského impaktu jejich povolání, ale také z hlediska jejich kvalifikace.

Jsem přesvědčen, že ohodnocení učitelů by se mělo pohybovat řádově jinde, a to z jednoduchého důvodu – je to investice do budoucnosti. Kvalitního vzdělání nedosáhneme bez kvalitních učitelů, kvalitních učitelů nedosáhneme bez patřičné motivace.

Blýská se na lepší časy?

V současné době se ve vztahu k financování školství připravují dvě zásadní změny. Jednak je to reforma financování regionálního školství, která by měla přinést zásadní změnu v tom, že školy již nebudou dostávat peníze jen podle počtu žáků, ale zohledněn by měl být počet učitelů na školách, obsazenost tříd či počet žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Druhou novinkou je pak připravovaná novela zákona o pedagogických pracovnících, která zavádí tzv. kariérní řád. Ten by měl přinést oproti stávajícímu tristnímu způsobu ohodnocení, kdy například učitel se 27 lety praxe pobírá pouze o šest tisíc víc oproti svému nástupnímu platu, více motivující systém.

Obě připravované změny se dosud potýkají s jistými obtížemi – nový systém financování regionálního školství může výrazně uškodit malým a nenaplněným školám, což by se dotklo typicky škol v malých obcích. To sice chce ministerstvo kompenzovat, ale vyžádalo by si to 2,5 až 5 miliard korun z rozpočtu navíc – a zda se tyto prostředky podaří získat, je ve hvězdách. Připravovaný kariérní řád pak čelí kritice především za to, že na učitele klade administrativní nároky, které je budou odvádět od toho, čemu se mají věnovat primárně – tedy učení.

Pakliže se nedostatky připravovaných reforem podaří doladit, může jít o výrazný posun směrem ke kvalitnímu vzdělávacímu systému, avšak většina cesty stále zůstane před námi. Jsem totiž přesvědčen o nutnosti přehodnotit celkový přístup ke vzdělávání – přestaneme-li jej chápat jako pouhý nástroj k získání individuálních výhod na pracovním trhu, ale jako nástroj k růstu a kultivaci společnosti po všech stránkách, jako to činí například Finsko, pak teprve můžeme doufat v pozitivní změnu.

[1] Viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1774595-temer-dve-tretiny-uchazecu-o-pedagogiku-nechteji-ucit.

[2] Viz http://www.ceskaskola.cz/2016/05/msmt-zamestnanci-mzdove-prostredky-ve.html.

[3] Ministerstvo práce a sociálních věcí, ISPV - Informační systém o průměrných výdělcích: aktuální výsledky podle zaměstnání za rok 2015. Dostupné z: http://www.mpsv.cz/ISPVcharavypis.php.

Autor: Matouš Vencálek | úterý 17.5.2016 8:00 | karma článku: 13.18 | přečteno: 922x

Další články blogera

Matouš Vencálek

Omezit podporu inkluze by byla velká chyba

Ministr financí Pilný žádá po ministru školství Štechovi, aby osekal podporu inkluze, protože prý stojí víc než se odhadovalo. To by ale byla velká chyba.

26.7.2017 v 7:00 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 1375 | Diskuse

Matouš Vencálek

Je setkání s dalajlámou nebezpečím pro ekonomiku?

Čínská vláda samozřejmě nemá ráda, když se zástupci jiných států setkávají s dalajlámou – vždy vyjadřuje „ostrý nesouhlas“, hrozí sankcemi a přerušením diplomatických styků. Co ale skutečně hrozí?

19.10.2016 v 7:00 | Karma článku: 28.80 | Přečteno: 1753 | Diskuse

Matouš Vencálek

Vzdělávání místo školství?

O problémech českého školství jsem již psal a mluvil mnohokrát, tentokrát to zkusím jinak – pozitivněji a s vizí.

22.9.2016 v 18:18 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 385 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Zdechovský

Teroristé, migranti a kriminálníci brzy zaplaví celou Českou republiku

Od mnoha lidí slyším a čtu při diskusích na sociálních sítích, jak je to v Česku hrozné, jak se prý bojí večer vycházet na ulici a jaký mají strach z migrantů, kteří nás brzo zaplaví na základě Kalergiho plánu...

23.10.2017 v 9:10 | Karma článku: 7.12 | Přečteno: 214 | Diskuse

Aleš Vavřinec

Jak jsem našel životní poslání ...

Zveřejňuju tady mou odpověd na FB dotaz, jak jsem se dostal k tomu co dělám, jak jsem našel svoje poslání, smysl ... tedy jak se mi to všechno stalo?

23.10.2017 v 7:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Dana Kellnerová

Sex jako mužská zbraň

Ženy odpradávna využívají svoji sexualitu k ovládnutí muže, kterého si vyberou, aby odvrátily hrozbu, že se muž začne poohlížet po jiných. Jak to mají někteří muži? Čtěte dál...

23.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 10.36 | Přečteno: 517 |

Zuzana Palečková

Jen tak si užít

Rozdávají letáky, růže či koblihy, někteří dokonce se svým programem zvoní u dveří. Aspoň jednou za čas nám musí pozorně naslouchat. Letos se to většině moc nepovedlo, asi už zapomněli, jak se to dělá.

23.10.2017 v 1:29 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 183 | Diskuse

Zbyšek Hlinka

„Veselé“ příhody s hygienickou stanicí – jednání v omylu

Po návštěvě úřadu jsem se ocitl v patové situaci. Předělání projektu (natož pak stavby) nepřicházelo v úvahu z finančních důvodů. Jednání obou úřednic bylo natolik přesvědčivé, že jsem nabyl dojmu,

22.10.2017 v 19:06 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 539 | Diskuse
Počet článků 17 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3500

Člen předsednictva Strany zelených, působí na Ústavu religionistiky na Masarykově univerzitě v Brně.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.