Platy v českém školství? Horší než se mohou zdát...

17. 05. 2016 8:00:00
České školství se bezesporu potýká s mnoha problémy. Povolání učitele zcela ztratilo prestiž a téměř dvě třetiny uchazečů o pedagogické vzdělání nechtějí učit[1]. Na vině je z velké části demotivující finanční ohodnocení...

Na webovém portále Česká škola je k dispozici materiál Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR „Zaměstnanci a mzdové prostředky za 1. – 4. čtvrtletí 2015“[2], ze kterého můžeme získat ucelenou představu o platových podmínkách v českém školství. Vyplývá z něj, že srovnáme-li průměrnou měsíční mzdu či plat ve školství (25 734 Kč) s průměrnou mzdou v nepodnikatelské sféře, zjistíme, že pracovníci ve školství se pohybovali na 89,3 % této průměrné mzdy.

Ve školství však nepracují pouze učitelé – ti na tom jsou o něco lépe: pohybují se na 109,6 % v případě učitelů středních škol, 107,2 % u učitelů základních škol, ale jen 89,7 % v případě učitelů mateřských škol. Lépe jsou na tom vyšší odborné školy se 114,7 %. Nejlépe jsou na tom pak akademičtí pracovníci veřejných vysokých škol, kteří dosahují na 167,1 % celorepublikového průměru mzdy v nepodnikatelské sféře.

Z těchto čísel by se mohlo zdát, že na tom naši učitelé nejsou nijak špatně – přece jen se pohybují někde kolem průměrné mzdy – ale zdání klame...

Ano, učitelé dosahují nadprůměrné mzdy, ale zdaleka nedosahují na mzdy odpovídající jejich kvalifikaci – podíváme-li se na platy vysokoškolsky vzdělaných pracovníků v nepodnikatelské sféře celkem, zjistíme, že ty v roce 2015 dosahovaly v mediánu 30 999 Kč, v průměru pak dokonce 35 960 Kč[3]. Ve světle těchto čísel je již patrné, že ohodnocení českých učitelů není odpovídající – a to nejen z hlediska společenského impaktu jejich povolání, ale také z hlediska jejich kvalifikace.

Jsem přesvědčen, že ohodnocení učitelů by se mělo pohybovat řádově jinde, a to z jednoduchého důvodu – je to investice do budoucnosti. Kvalitního vzdělání nedosáhneme bez kvalitních učitelů, kvalitních učitelů nedosáhneme bez patřičné motivace.

Blýská se na lepší časy?

V současné době se ve vztahu k financování školství připravují dvě zásadní změny. Jednak je to reforma financování regionálního školství, která by měla přinést zásadní změnu v tom, že školy již nebudou dostávat peníze jen podle počtu žáků, ale zohledněn by měl být počet učitelů na školách, obsazenost tříd či počet žáků se speciálními vzdělávacími potřebami. Druhou novinkou je pak připravovaná novela zákona o pedagogických pracovnících, která zavádí tzv. kariérní řád. Ten by měl přinést oproti stávajícímu tristnímu způsobu ohodnocení, kdy například učitel se 27 lety praxe pobírá pouze o šest tisíc víc oproti svému nástupnímu platu, více motivující systém.

Obě připravované změny se dosud potýkají s jistými obtížemi – nový systém financování regionálního školství může výrazně uškodit malým a nenaplněným školám, což by se dotklo typicky škol v malých obcích. To sice chce ministerstvo kompenzovat, ale vyžádalo by si to 2,5 až 5 miliard korun z rozpočtu navíc – a zda se tyto prostředky podaří získat, je ve hvězdách. Připravovaný kariérní řád pak čelí kritice především za to, že na učitele klade administrativní nároky, které je budou odvádět od toho, čemu se mají věnovat primárně – tedy učení.

Pakliže se nedostatky připravovaných reforem podaří doladit, může jít o výrazný posun směrem ke kvalitnímu vzdělávacímu systému, avšak většina cesty stále zůstane před námi. Jsem totiž přesvědčen o nutnosti přehodnotit celkový přístup ke vzdělávání – přestaneme-li jej chápat jako pouhý nástroj k získání individuálních výhod na pracovním trhu, ale jako nástroj k růstu a kultivaci společnosti po všech stránkách, jako to činí například Finsko, pak teprve můžeme doufat v pozitivní změnu.

[1] Viz http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1774595-temer-dve-tretiny-uchazecu-o-pedagogiku-nechteji-ucit.

[2] Viz http://www.ceskaskola.cz/2016/05/msmt-zamestnanci-mzdove-prostredky-ve.html.

[3] Ministerstvo práce a sociálních věcí, ISPV - Informační systém o průměrných výdělcích: aktuální výsledky podle zaměstnání za rok 2015. Dostupné z: http://www.mpsv.cz/ISPVcharavypis.php.

Autor: Matouš Vencálek | úterý 17.5.2016 8:00 | karma článku: 14.63 | přečteno: 936x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ladislav Pokorný

Vláda by měla zvážit nařízení, kterým bude stanoveno, že v Česku se už žije líp

Pan premiér se v médiích opakovaně vyjádřil, že díky vládě se občanům žije už jen lépe a že téměř vše bylo vyřešeno. Tuto skutečnost by však bylo vhodné vtělit do vládního nařízení, neboť je smutné, že ne všichni občané to chápou.

28.3.2024 v 16:51 | Karma článku: 33.90 | Přečteno: 581 | Diskuse

Jan Pražák

Mají mít staří lidé přednost?

Ráno jsem vstala levou nohou. Začalo to už předchozí večer, vnučka mi říkala do telefonu, že tam u nich přepadl nějaký mladý mizera staříka, který sotva chodil. Okradl ho a srazil na zem, až si ten pán pohmoždil ruku a odřel tvář.

28.3.2024 v 14:34 | Karma článku: 29.31 | Přečteno: 2021 | Diskuse

Jan Ziegler

Komunistický guru Marx byl vykořisťovatelem a hrubým člověkem

Na zakladateli vědeckého socialismu toho nebylo moc vědeckého a dělníky vůbec nemusel. Viděl v nich pouze nástroje (užitečné idioty), které svrhnou kapitalismus. Nenáviděl Židy a Slovany včetně Čechů.

28.3.2024 v 13:30 | Karma článku: 16.78 | Přečteno: 290 | Diskuse

Rudolf Pekař

Bacha na sváteční cyklisty

Začátek jara přináší nejen kvetoucí přírodu, ale také návrat cyklistů na silnice. Bohužel, spolu s nimi se objevují i tzv. sváteční cyklisté, kteří se chovají neopatrně a nezodpovědně.

28.3.2024 v 12:17 | Karma článku: 6.32 | Přečteno: 208 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Velký pátek jako příležitost

Už několik let je v "portfoliu" státních svátků i Velký pátek, který by mohl být vhodnou příležitostí k uvědomění si tzv. evropských hodnot, s nimiž se poslední léta mediálně žongluje.

28.3.2024 v 9:34 | Karma článku: 18.46 | Přečteno: 274 | Diskuse
Počet článků 18 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3497

Člen předsednictva Strany zelených, působí na Ústavu religionistiky na Masarykově univerzitě v Brně.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...