Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzdělávání místo školství?

22. 09. 2016 18:18:35
O problémech českého školství jsem již psal a mluvil mnohokrát, tentokrát to zkusím jinak – pozitivněji a s vizí.

České školství se potýká s celou řadou problémů – mezi ty nejvýraznější patří bezesporu nedostatek financí, který se zákonitě projevuje nejen na nízkých platech učitelů, ale i v celkové kvalitě českého vzdělávacího systému, který je ze strany mezinárodních organizací dlouhodobě kritizován. Čeští školáci dle mezinárodních srovnání v zemích OECD a dalších vyspělých zemích hodnotí atmosféru na školách nejkritičtěji ze všech a rovněž nejhůře ze srovnávaných zemí hodnotí „přátelskost prostředí“ na školách. Avšak o problémech českého školství jsem již psal a mluvil mnohokrát, tentokrát to tedy zkusím jinak – pozitivněji a s vizí.

Ačkoliv se heslo „vzdělávání místo školství“ může zdát jako pouhé slovíčkaření, skrývá se za ním mnohem víc – vzdělaná společnost, po které toužíme, se totiž nerovná společnosti ze všech stran otitulované, nerovná se společnosti, kde každý nutně dosáhnul vyššího formálního vzdělání. Rovná se společnosti, která rozumí tomu, co se v ní a kolem ní děje, společnosti lidí, kteří si jsou vědomi svých práv a toho, jak mohou ovlivňovat dění kolem sebe.

Cesta k takové společnosti je ale dlouhá a nesnadná, jde o věci, které nelze jednoduše změnit ze dne na den, tím spíše z úrovně krajské samosprávy – volby do krajských voleb nás čekají již za dva týdny a ačkoliv mnozí politici a politické subjekty rádi slibují i před volbami do zastupitelstva Dolní Lomné tamním občanům důchodovou reformu a vystoupení z EU, já to dělat nehodlám. Mnoho věcí však z úrovně kraje možné změnit je a já se o to chci pokusit. Mezi priority v oblasti vzdělávání patří:

Podpora vzdělávání k občanské uvědomělosti a politické a finanční gramotnosti

– Například ve spolupráci s vysokými školami můžeme iniciovat a podpořit vzdělávací programy v oblasti tzv. „soft skills“ (měkkých dovedností) a občanské uvědomělosti, zaměřené jak na přímé vzdělávání studentů, tak učitelů – s čímž souvisí také nutnost nastavení podmínek k tomu, aby se učitelé dále vzdělávat mohli a systém jim v tom nebránil, jak tomu mnohdy je dnes.

Propojení vzdělávání s praxí

– Jižní Morava se v posledních letech stává technologickým a inovačním centrem – na to je potřeba reagovat větším provázáním univerzit a středních škol s podnikatelským sektorem, stejně jako je důležité více provázat všechny stupně samotného školského systému.

– Po kvalitních řemeslnících bude poptávka vždy, jejímu uspokojení můžeme pomoci například tak, že zavedeme příspěvek živnostníkům, kteří na praxi vezmou učně, a také na vytvoření pracovního místa po jejich vyučení.

Otevřené školy

– Po vzoru Sítě brněnských otevřených škol můžeme rozjet podobný projekt i v celém kraji – jde o to, aby jihomoravské základní a střední školy nebyly jen „školskými zařízeními“ ale vzdělávacími a komunitními centry pro žáky a studenty i jejich rodiče, a aby poskytovaly nabídku vzdělání i široké veřejnosti v rámci celoživotního vzdělávání.

Moderní školy

– „Modernizace vzdělávání“ je oblíbeným zaklínadlem mnohých – jak toho však docílit? Kromě výše uvedených bodů, které samy o sobě modernizaci představují, je vhodné se inspirovat u alternativních vzdělávacích systémů – ty samy o sobě nikdy nebudou představovat hlavní vzdělávací proud a nebudou vhodné pro všechny, slouží však mimo jiné jako inkubátor nových myšlenek a přístupů, ze kterých by si hlavní vzdělávací proud měl brát inspiraci. Zároveň si i samotné alternativní školy zaslouží podporu a umožnění vzniku například dalších alternativních středních škol, po kterých je nyní značná poptávka.

– Nejen studenti vysokých škol by měli mít možnost mezioborového vzdělávání, stejně jako mobility – můžeme například navázat spolupráci se zahraničními regiony a umožnit studentům středních škol krátkodobé zahraniční studijní pobyty, které podpoří jejich jazykové a společenské dovednosti a umožní jim poznat (nejen) vzdělávací kulturu v zahraničí.

Autor: Matouš Vencálek | čtvrtek 22.9.2016 18:18 | karma článku: 10.78 | přečteno: 363x

Další články blogera

Matouš Vencálek

Je setkání s dalajlámou nebezpečím pro ekonomiku?

Čínská vláda samozřejmě nemá ráda, když se zástupci jiných států setkávají s dalajlámou – vždy vyjadřuje „ostrý nesouhlas“, hrozí sankcemi a přerušením diplomatických styků. Co ale skutečně hrozí?

19.10.2016 v 7:00 | Karma článku: 28.80 | Přečteno: 1736 | Diskuse

Matouš Vencálek

Platy v českém školství? Horší než se mohou zdát...

České školství se bezesporu potýká s mnoha problémy. Povolání učitele zcela ztratilo prestiž a téměř dvě třetiny uchazečů o pedagogické vzdělání nechtějí učit[1]. Na vině je z velké části demotivující finanční ohodnocení...

17.5.2016 v 8:00 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 907 | Diskuse

Matouš Vencálek

Fašizace Česka v plném proudu

Ještě nedávno se výhružky likvidací imigrantům a každému, kdo je nepokládá za bezprostřední ohrožení státu a 1,6 miliardy muslimů za krvežíznivé bestie, vyskytovaly téměř výhradně na sociálních sítích. Nyní se přenesly i do ulic.

2.7.2015 v 14:14 | Karma článku: 41.29 | Přečteno: 21468 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jindřich Pilc

Právo držet zbraň není kvůli povinnostem

Člověk má právo držet a nosit zbraň na svou obranu, ne kvůli povinnosti a úkolu bránit stát. Právo držet zbraň je přirozené právo, právo na vlastnictví.

28.6.2017 v 16:09 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 233 | Diskuse

Lukáš Bartoň

Kozel zahradníkem - ČR a.s.

Slováci založili v Česku společnost Agrofert a správou společnosti pověřili zaměstnance Andreje Babiše. Ten je o ni připravil a stal se jejím majitelem. Třetina Čechů si myslí, že je dobrý nápad mu svěřit do správy celý stát.

28.6.2017 v 11:34 | Karma článku: 25.88 | Přečteno: 802 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Společnost: Všechno je marnost

Poznáváte první slova z Knihy Kazatel? Někteří lidé si vykládají tato slova tak, že nemá cenu se namáhat, když stejně si jde všechno vlastní cestou. Ale je v tom něco více ...

28.6.2017 v 0:38 | Karma článku: 14.02 | Přečteno: 515 | Diskuse

Beata Krusic

Něco o nadávání, kritizování a taky trochu o přijetí...........

Docela mě baví sledovat, jak člověk stále něco hodnotí, kritizuje a nikdy není s ničím spokojený. Pořád ta hlava potřebuje něco vyhodnocovat, korigovat, vylepšovat. Nikdy nic akorát:-).

27.6.2017 v 23:11 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 489 | Diskuse

Josef Nožička

Několik vět 2017: jsou Kalvoda, Ruml či Kocáb opravdu ti praví?

Médii dnes probleskla zpráva o tom, že některé známé osobnosti vydaly prohlášení s názvem Několik vět 2017.

27.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 46.14 | Přečteno: 5968 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3625

Člen předsednictva Strany zelených, spolupředseda jihomoravské krajské organizace SZ, působí na Ústavu religionistiky na Masarykově univerzitě v Brně.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.