Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hašek, spasitel Amazonu - Amazon, spasitel Brna?

25. 03. 2014 20:33:41
Zastupitelstvo města Brna minulý týden odmítlo stavbu logistického centra společnosti Amazon na Černovické terase. V zápětí se však objevila postava spasitele v podobě hejtmana Haška, který Amazonu nabídnul pozemky nové. Opravdu ale přináší spásu?
LogoLogoAmazon

Původní lokalitou, kde měl velkosklad Amazonu vzniknout, byla Černovická terasa - dlužno dodat, že to je lokalita pro takovou stavbu krajně nevhodná: především kvůli dopravnímu zatížení v jihovýchodní části města (jednalo by se až o několik stovek kamionů denně (podle různých odhadů 100 - 360), které by pro už tak přetížené oblasti Šlapanic a Tuřan znamenaly těžko únosnou přítěž, o osobních automobilech nemluvě). To není možné vyřešit kvůli chybějícímu obchvatu Tuřan a také sjezdu na dálnici D1, jehož dostavbu sice přislíbil premiér Sobotka, nicméně ze zkušenosti se takovému slibu dá jen těžko věřit, vezmeme-li v potaz, kolik takových slibů Brno za posledních 12 let slyšelo. Velkou ránu své důvěryhodnosti zasadil developer CTP, který měl pro Amazon sklad stavět, když začal provádět povrchové úpravy na městských pozemcích, aniž by k tomu měl povolení. A pak je tu také ten drobný detail, že taková stavba na Černovické terase neměla oporu v Územním plánu města Brna...

Stavbu tedy ZMB odmítlo a kraj záhy přispěchal s nabídkou vlastních pozemků nedaleko letiště v Tuřanech. Hejtman Hašek tedy vypadá jako spasitel, který zachrání klíčovou stavbu pro rozvoj Brna - je tomu ale skutečně tak?

Nově navrhované pozemky jsou, co se týče dopravního napojení, bez pochyby vhodnějším umístěním, než pozemky, které původně nabízelo město - kamiony by nemusely projíždět obytnou zástavbou a stavba má oporu i v Územním plánu. Jistě se také všichni shodneme na tom, že vznik 1 500 nových pracovních míst je věc záslužná a potřebná. Ale! Na věc je potřeba se dívat mnohem komplexněji: vznik logistického centra Amazonu významně ohrozí menší tuzemské obchodníky - provozovatele a zaměstnance jak kamenných obchodů, tak e-shopů - jelikož objednávky Amazonu se budou vyřizovat odsud, čímž odpadnou zvýšené náklady spojené s distribucí a místní menší společnosti nebudou schopné Amazonu konkurovat. Reálně tak se vznikem nových pracovních míst hrozí zánik stávajících, a to i pro více kvalifikované pracovníky, než jaké bude zaměstnávat Amazon. Jaký vlastně totiž je charakter pracovních míst, která Amazon nabídne? Půjde především o místa skladníků a všeobecně nízko kvalifikovaná pracovní místa, jež ve výsledku vůbec nemusí napomoci řešení nezaměstnanosti v regionu, ale mohou být zaplněna levnou pracovní silou ze zahraničí, jak je tomu například v Německu. Ze zahraničí také ostatně víme jak o výše zmíněném negativním dopadu na lokální firmy, tak o případech hrubého zacházení se zaměstnanci Amazonu ze strany jejich zaměstnavatele a nedůstojných pracovních podmínkách, například ve velkoskladu v Breinigsville v americké Pensylvánii či v německém Hersfeldu.

Položme si tedy otázku, zda o taková pracovní místa a o takového zaměstnavatele stojíme - nemělo by se Brno snažit spíše přilákat investory, kteří zde budou chtít postavit závody s vyšší přidanou hodnotou? Brno je univerzitní město s velkým potenciálem například ve vývoji nových technologií, čehož už si ostatně všimly i společnosti jako Honeywell, který zde provozuje největší výzkumné a inovační centrum ve střední Evropě i výrobní závod a poskytuje tak pracovní místa pro zaměstnance s různou kvalifikací, a skutečně napomáhá rozvoji a prestiži města. O podobné investory by město mělo mít do budoucna zájem, a ne o takové, kteří z něj udělají ono příslovečné "překladiště Evropy".

Autor: Matouš Vencálek | úterý 25.3.2014 20:33 | karma článku: 20.09 | přečteno: 1013x

Další články blogera

Matouš Vencálek

Je setkání s dalajlámou nebezpečím pro ekonomiku?

Čínská vláda samozřejmě nemá ráda, když se zástupci jiných států setkávají s dalajlámou – vždy vyjadřuje „ostrý nesouhlas“, hrozí sankcemi a přerušením diplomatických styků. Co ale skutečně hrozí?

19.10.2016 v 7:00 | Karma článku: 28.80 | Přečteno: 1736 | Diskuse

Matouš Vencálek

Vzdělávání místo školství?

O problémech českého školství jsem již psal a mluvil mnohokrát, tentokrát to zkusím jinak – pozitivněji a s vizí.

22.9.2016 v 18:18 | Karma článku: 10.78 | Přečteno: 363 | Diskuse

Matouš Vencálek

Platy v českém školství? Horší než se mohou zdát...

České školství se bezesporu potýká s mnoha problémy. Povolání učitele zcela ztratilo prestiž a téměř dvě třetiny uchazečů o pedagogické vzdělání nechtějí učit[1]. Na vině je z velké části demotivující finanční ohodnocení...

17.5.2016 v 8:00 | Karma článku: 13.18 | Přečteno: 907 | Diskuse

Matouš Vencálek

Fašizace Česka v plném proudu

Ještě nedávno se výhružky likvidací imigrantům a každému, kdo je nepokládá za bezprostřední ohrožení státu a 1,6 miliardy muslimů za krvežíznivé bestie, vyskytovaly téměř výhradně na sociálních sítích. Nyní se přenesly i do ulic.

2.7.2015 v 14:14 | Karma článku: 41.29 | Přečteno: 21468 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jindřich Pilc

Právo držet zbraň není kvůli povinnostem

Člověk má právo držet a nosit zbraň na svou obranu, ne kvůli povinnosti a úkolu bránit stát. Právo držet zbraň je přirozené právo, právo na vlastnictví.

28.6.2017 v 16:09 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 216 | Diskuse

Lukáš Bartoň

Kozel zahradníkem - ČR a.s.

Slováci založili v Česku společnost Agrofert a správou společnosti pověřili zaměstnance Andreje Babiše. Ten je o ni připravil a stal se jejím majitelem. Třetina Čechů si myslí, že je dobrý nápad mu svěřit do správy celý stát.

28.6.2017 v 11:34 | Karma článku: 25.88 | Přečteno: 798 | Diskuse

Irena Maura Aghová

Společnost: Všechno je marnost

Poznáváte první slova z Knihy Kazatel? Někteří lidé si vykládají tato slova tak, že nemá cenu se namáhat, když stejně si jde všechno vlastní cestou. Ale je v tom něco více ...

28.6.2017 v 0:38 | Karma článku: 14.02 | Přečteno: 514 | Diskuse

Beata Krusic

Něco o nadávání, kritizování a taky trochu o přijetí...........

Docela mě baví sledovat, jak člověk stále něco hodnotí, kritizuje a nikdy není s ničím spokojený. Pořád ta hlava potřebuje něco vyhodnocovat, korigovat, vylepšovat. Nikdy nic akorát:-).

27.6.2017 v 23:11 | Karma článku: 10.99 | Přečteno: 489 | Diskuse

Josef Nožička

Několik vět 2017: jsou Kalvoda, Ruml či Kocáb opravdu ti praví?

Médii dnes probleskla zpráva o tom, že některé známé osobnosti vydaly prohlášení s názvem Několik vět 2017.

27.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 46.13 | Přečteno: 5944 | Diskuse
Počet článků 16 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3625

Člen předsednictva Strany zelených, spolupředseda jihomoravské krajské organizace SZ, působí na Ústavu religionistiky na Masarykově univerzitě v Brně.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.